BİZDEN HABERLER

Malatya’da Otomobil Kiralamadan Gezintiye Çıkmayın

Malatya’da Otomobil Kiralamadan Gezintiye Çıkmayın

Güzide memleket Malatya deyince akla ilk kayısıyı gelse de Malatya; doğası, tarihi kültürel mekanları ve zengin mutfağıyla sizi şaşırtacak bir şehir. Malatya’da araç kiralama, kenti keşfetmek için en pratik yol. Şimdi en önemli sorulara gelelim. Malatya’da ne yenir?  Malatya’nın gezilecek tarihi yerleri nerelerdir? Malatya'da hangi araç ile gezmek daha avantajlıdır? gibi soruların yanıtları Malatya gezintiniz için önemli kararlar almanızı sağlayacaktır. Malatya'ya gittiğinizde yapacağınız ilk eylem bir araba kiralamak olacaktır. Tabi ki ikinci adımsa gezinizi planlamaktır. Sizin için araştırdık ve en çok beğenilen malatya tur planını oluşturmanıza yardımcı olmaya çalıştık. Bu adımları attığınıza göre artık yola çıkabilirsiniz.

Kayısı Kenti Malatya’da ne yenir?

Bambaşka tatlarla eşleşen Anadolu'nun en sevileni Bulgur, Malatya mutfağının yıldızı dersek abartmış olmayız. Malatya'da Bulgur ile yapılan çok çeşitli yemekler vardır. Bulgur ile sebzeler ve eti karıştırarak bambaşka yemekler yapılmaktadır bunlar neler midir? Yassı köfte, Malatya kebabı, mercimekli bulgur çorbası, analı kızlı veya içli köfte, bildik dolması ve avrat köfresi akla ilk gelen bulgur yemekleri. Tortor, pazı cacığı ve erik ekşisi de Malatya’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler. Malatya'da yapılan yöresel tatlıların ana malzemesiyse kayısı bulunmaktadır. Kayısı ve erik Hoşafı ve reçeli çok güzel olsa da lezzetiyle zirveye çıktığı tereyağlı kayısı tatlısı yiyen herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Malatya’da Gidilebilecek Nezih Kahvaltı Mekânları

Siz hiç ağaç tepesinde kahvaltı yaptınız mı? Malatya Gündüz Bey'de Su Sesi adında bir mekanda ağaçların tepesine yapılan ağaç evlerde kahvaltı yapabilirsiniz. Harika bir atmosfer Malatya Su Sesi'nde sizi bekliyor. 

Malatyalıların kahvaltı için önerdiği diğer mekanlar şunlardır: Hanzade Cafe serpme kahvaltısı oldukça lezzetli. Kahvaltının ardından Hanzade kahvesini tatmayı ihmal etmeyin.
Yeşilyurt’taki Patika, öğle yemeği için oldukça ideal önerilen bir alandır.Malatya Oto kiralama işini hallettikten sonra bu mekana mutlaka gidin. Ağaçların gölgesinde keyifli zamanlar geçirebileceğiniz mekânın karışık ızgarası ve salata tabağı enfes oluyor. İçinde hayvanat bahçesi de bulunan Patika’da mola vermek keyifli olabilir.
Şehir merkezinde yer alan harika kağıt kebabını Tavacı Şükrü de yiyebilirsiniz. Tandır kebabı da mekanın övülen diğer yemeği.
Bakırcılar Çarşısı’ndaki Öz Güngör Kebap Salonu, mütevazı fakat bir o kadar lezzetli bir seçenek. Mekânın zırh kebabını deneyenler, Adana’da bile böylesine lezzetli bir kebap yemediklerini söylüyorlar.
Malatyalıların kırmızı et sevenlere bir diğer tavsiyesi olan Hacıbaba Et Lokantası, şehrin en iyi kebapçılarından biri. Tandır, fırın kebabı, kavurma ve dondurmalı irmik helvası, menüde öne çıkan lezzetler.

 


Haber Tarihi: 02-2021