BİZDEN HABERLER

2018 Sürücüsüz Otomobil Yılı Olacak

2018 Sürücüsüz Otomobil Yılı Olacak

 

 2017 boyunca sürücüsüz otomobil teknolojilerinde önemli gelişmelere şahit olduk. Bir süredir uzaktan izlediğimiz teknoloji yavaş yavaş farklı şekillerde yollara da çıkmaya başladı. 2018 yılında o yolların daha kalabalık olacağını şimdiden söylemek mümkün.

Geride bıraktığımız yılın gelişmelerine bakacak olursak, birçok farklı üreticinin otonom teknolojisini birinci gündem maddesi yaptığını ve adımlarını bu yolda sıklaştırdığını görüyoruz. Sürücüsüz otomobilini halka açık yollarda test etmeye başlayan General Motors’tan yarı otonom özellikli taksi filosu kuran Uber’e ve elbette bu teknolojiyi ilk uygulamaya başlayan ve geliştirmeye devam eden Tesla’ya kadar liste uzar gider.

Öte yandan bu konuda daha ağır ancak emin adımlarla ilerleyen üreticilerin sayısı da bir hayli fazla. Sürücüsüz otomobillerini 2020 yılına kadar yollara çıkarmayacağını açıklayan Toyota da onlardan biri. Japon üreticinin Concept-i araçları aynı zamanda Yui isimli bir yapay zeka asistanıyla gelecek.

Ne kadar gerçekçi?

Sürücüsüz araçlar yolculuk biçimimizi değiştirmeye, hatta seyahat ettiğimiz yolların tasarımını etkilemeye hazır görünüyor. Ancak gerçek anlamda tam olarak ne zaman hazır hale geleceği konusunda şüpheler varç

Konu hakkında geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Nvidia CEO’su Jensen Huang’a göre sürücüsüz araçların genel geçer bir olgu olmasına henüz 4 yıl var. General Motors da benzer görüşte. Şirketin otonom sistemlerinden sorumlu ismi, Elon Musk’ın “Tesla otomobillerin otonom seviyesini Seviye 5’e güncelleyeceğiz” çıkışına “tamamen saçmalık” şeklinde cevap vermişti.

Ancak herkesin üzerinde uzlaştığı bir konu var: Sürücüsüz otomobiller için daha fazla test sürüşü yapılmalı. Nitekim gelişmeler de bu yönde. Google bünyesinde doğan Waymo, şu sıralar otomobillerini karlı yol koşullarında test ediyor. Bu yıl içinde 285 yeni sürücüsüz otomobilin Kaliforniya yollarına çıkması bekleniyor. 

Birkaç ay içindeki beklenti ise sürücüsüz otomobilin şoför koltuğundaki bireylerin, seyahat sırasında araca müdahale etmeden rahat bir şekilde yolculuk yapacak hale gelmesi. Bunu görmek için önümüzde uzun bir yıl var.

Sürücüsüz araç rent a car firmaları için nasıl avantajlar sağlayacak.

 

 


Haber Tarihi: 03-2018